Blog o lanýžích

 

Pro zářiový SPECIÁL MF DNES věnovaný houbám, náš tým připravil nejzákladnější pravidla pro sázení lanýžárny. Článek měl velký ohlas, proto s laskavým svolením paní redaktorky MF Dnes, Lucie Martínkové, přinášíme článek i našim čtenářům. Článek umožňuje velmi rychlou a přehlednou prvotní orientaci v tématu a je ke stažení kliknutím na níže uvedený...

Záběry z lovu lanýžů, francouzského lanýžového trhu i velmi ojedinělé kruhové lanýžárny, to vše je možné v krátkosti zhlédnout na níže uvedeném odkazu videa o připravovaném filmu. Pro natáčení tuzemské části dokumentu hledáme obsahové i finanční partnery, více informací přinášíme v článku.

Sen se stal skutečností! Naše snažení trvající více než 6 let otevřelo novou kapitolu českého zemědělství. Dne 28. 2. 2023 vyšlo nařízení vlády ČR a s platností od 1. 3. 2023 jsou lanýže oficiální zemědělskou plodinou ČR. Jménem pěstitelů lanýžů VELMI DĚKUJEME všem, kteří se na úpravě legislativy podíleli.

Skvělé je, že na tyto objednávky se ještě vztahují letošní výborné ceny! Že od roku 2023 přijde podstatné zdražení sazenic, je již jasné půl roku. Předpokládá se, že to bude okolo 200 Kč za sazenici, což může činit zdražení výsadby na jeden hektar o 200 000 Kč a to není rozhodně málo.

V tomto článku přinášíme aktuální informace k tomuto tématu. Jak jsme na našem blogu informovali, naší Asociaci Českého lanýže se loni podařilo učinit zásadní pokrok ve vyjednávání změny legislativy České republiky, ve smyslu zařazení lanýžů mezi oficiální zemědělské plodiny.

Jarní sezóna 2022 je úspěšně za námi a s překvapením zjišťujeme, že máme čas, udělat si po dvou a půl letech dovolenou. Tematicky volba padla, jak jinak, na lanýže. Zatímco po lanýžárnách v tradičních lanýžových zemích, zejména ve Francii jsme od roku 2016 najezdili již tisíce a tisíce kilometrů o pěstování lanýžů ve Švýcarsku a Německu jsme měli...

V souvislosti s probíhající úpravou legislativy pro zařazení lanýžů mezi oficiální zemědělské plodiny České republiky, která má začít platit již na začátku roku 2023, objednalo Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí u výše zmíněného výzkumného ústavu nezávislé posouzení vlivu lanýžové kultury na kvalitu půdy.

Ačkoli se zdá, že do jara je daleko, ve skutečnosti na první krok, nezbytný pro založení velké lanýžárny, zbývá již jen pouhých 5 dní. Ano, kdo chce využít půdní test před založením lanýžárny, je třeba, aby nám nejpozději do 31.1. odeslal vzorky půdy.

Vánoční dárkový poukaz pro všechny, kteří svým blízkým chtějí dát velmi originální a zároveň exkluzivní dárek. Geneticky testované lanýžové sazenice se v tento okamžik dají koupit pouze u naší firmy. Podle dostupných informací, stále jako jediná firma na světě, umíme skutečně každou sazenici prověřit genetickým testem, zda byla úspěšně očkována...

POZOR - od 1.1. 2022 zdraží sazenice přibližně o 4€ proti našemu současnému ceníku. Například sazenice 1 kus, která v současné době stojí 890Kč bude od 1. 1. stát 985Kč. Všichni, kdo si chtějí objednat geneticky testované sazenice, ještě za velmi výhodné ceny letošního roku, mají poslední příležitost.

Pracovali na top manažerských postech. Před pár lety si ale řekli, že zběsilé tempo ani práce u počítače už netěší, a dali výpověď. Brzy našli novou vášeň a byznys s nezaměnitelnou vůní. Místo tabulek a porad teď Richard a Lenka Benešovi sázejí stromky a rozjíždějí v Čechách trh s lanýži.......

Jak jsme na blogu odhadovali, skutečně sezóna sázení ještě ani pořádně nezačala a pro velký zájem o geneticky testované sazenice, je kapacita naší laboratoře pro podzim 2021 již rezervována. V pátek 15.10. proto končí možnost objednávek geneticky testovaných sazenic pro podzim 2021.

S laskavým dovolením ekonomického týdeníku Hrot, můžeme čtenářům našeho blogu poskytnout bezplatně a v plném znění rozhovor o lanýžích, který vyšel v září tohoto roku.

K 19.9. je již rezervováno 95 % geneticky testovaných (GT) lanýžových sazenic pro podzim 2021. Po zkušenostech z jara tohoto roku, kdy byly sazenice rovněž vyprodány ještě před začátkem sezóny, doporučujeme s objednávkou neváhat.