Základní podmínky pro pěstování   lanýže burgundského v ČR

23.06.2020
Lanýž burgundský, Tuber aestivum uncinatum
Lanýž burgundský, Tuber aestivum uncinatum

Lanýž burgundský,  T. aestivum uncinatum, se přirozeně vyskytuje v podstatné části Evropy. V České republice se vyskytuje rovněž. Je zde přísně chráněn. Jeho omezený výskyt v naší republice je pravděpodobně způsoben tím, že lidé mu postupně obsazují jeho přirozená stanoviště. Ještě na začátku minulého století se prý prodával v Praze na trzích.

Lanýž burgundský pro svůj přirozený výskyt patří mezi nejperspektivnější lanýže pro  cílené pěstování v ČR.  

Pozemky vhodné na jeho pěstování jsou pole, louky, zahrady, bývalé vinice a ovocné sady. Naopak vysoce rizikové je území lesa a to i vykáceného. V lesní půdě je vysoká koncentrace mycelií konkurenčních hub k lanýži. Je tedy i vysoká pravděpodobnost, že se lanýži v konkurenci nepodaří prosadit.

Mezi základní půdní nároky lanýže patří vysoký obsah dostupného vápníku v půdě. V případě, že váš pozemek pro budoucí lanýžárnu je na vápenci, je to výhra. Ani ostatní však nemusí zoufat. Vápník se dá do půdy úspěšně dodat. 

To můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti. Naše zkušební plochy téměř neobsahují vápník a na 10 000m2 jsme tedy dodali         100 000kg vápence. 

Vápenec přirozeně upraví i pH půdy, které má lanýž rád zásadité. Poslední výzkumy však ukazují, že pH není kritický faktor a lanýž je schopen růst i v mírně kyselé půdě.

 V případě, že o pěstování lanýžů uvažujete vážněji, doporučujeme udělat alespoň částečný rozbor půdy na obsah dostupného Ca, Mg a organiky v půdě. Na základě výsledků lze určit množství, které bude potřeba do půdy případně dodat.

Pro prvotní informaci můžete přítomnost vápence v půdě zjistit za pomoci octu. Podrobný návod přineseme v některém z dalších článků.

Z dalšího lanýž preferuje dobře propustnou půdu, ale opět to není absolutní podmínka,  jsou úspěšné lanýžárny i na těžkých půdách.

Jedním z nejzásadnějších faktorů k založení profesionální lanýžárny je možnost zálivky. Lanýž je sice výborně uzpůsoben k překonávání sucha. Je to však za cenu, že v  suchém období tvoří menší množství hlíz, které mají i menší velikost. Možnost zálivky zásadním způsobem zvyšuje šanci na pravidelnou a velkou úrodu.