NEJVĚTŠÍ LANÝŽÁRNA SVĚTA 

01.04.2024
Z filmu Český lanýž - Největší lanýžárna světa - nekonečné řady nádherných dubů.
Z filmu Český lanýž - Největší lanýžárna světa - nekonečné řady nádherných dubů.
Při natáčení největší lanýžárny světa nás provázelo neobvyklé počasí. Vše co je vidět na fotografii, je jen velmi malá část tohoto gigantu.
Při natáčení největší lanýžárny světa nás provázelo neobvyklé počasí. Vše co je vidět na fotografii, je jen velmi malá část tohoto gigantu.
Nové výsadby 160ha lanýžárny se táhly až k obzoru všemi směry.
Nové výsadby 160ha lanýžárny se táhly až k obzoru všemi směry.

V letošním pokračování natáčení filmového dokumentu Český lanýž, se nám povedl fantastický úlovek. Po dlouhém hledání, se nám ve Španělsku podařilo objevit gigantickou lanýžárnu, ukrytou vysoko v horách. Údajně se jedná o největší lanýžárnu světa. Má totiž rozlohu neuvěřitelných 6 milionů metrů čtverečních.

Pro krátké připomenutí, na podzim 2022 jsme začali natáčet filmový dokument Českého lanýže o historii i současnosti lanýžů v tuzemsku i Evropě. V loňském roce jsme věnovali natáčení dva a půl měsíce, za které jsme po Evropě najeli za lanýži deset tisíc kilometrů.

V letošním roce jsme měli plán dotočit nejzajímavější zahraniční témata a za měsíc, nejpozději za měsíc a půl, být zpět. Plán nevyšel. Na cestách jsme strávili dva měsíce a na tachometru přibylo dalších osm a půl tisíce kilometrů, ale jsme přesvědčeni, že výsledek stojí za to.

Našemu letošnímu natáčení ve Francii věnujeme některý z dalších článků na blogu a nyní přeskočme rovnou k natáčení ve Španělsku. Již v minulém roce jsme tam objevili celou lanýžovou oblast teplomilného lanýže černovýtrusého, pro jehož úspěšné pěstování je v tuzemsku zatím zima. Španělé mají s teplotou naprosto opačný problém. Tohoto lanýže pěstují ve velkých nadmořských výškách, zřejmě právě z důvodu snižování teploty.

Už loni objevené území ve Španělsku bylo obrovské, nicméně se skládalo z množství menších lanýžáren, pravděpodobně ve vlastnictví různých subjektů. V letošním roce jsme měli štěstí na objev hned dvou lanýžáren obřích rozměrů.

Tu první jsme našli ve středním Španělsku. Měřila fantastických 160 ha. Opět zřejmě z důvodu vyrovnávání klimatického oteplování byla lanýžárna umístěna v neobvykle vysoké nadmořské výšce. Jednalo se o nové výsadby. Plochy vysázené lanýžárny se táhly všemi směry až na viditelný horizont. Těch 160 ha ploch lanýžárny, pod jedním majitelem, působilo impozantně.

Následně jsme pokračovali do jižního Španělska. Údajně tam před nějakým rokem měl tamní ministr zemědělství navštívit zkušební pěstitelské plochy lanýžů. To nás zajímalo. I na teplomilný druh lanýže to bylo již hodně na jihu, jak to asi dělají s teplem?

 Nijak. Plochy jsme nakonec skutečně našli, ale údajné zkušební kultury lanýžů již nikoli. Že by tam na lanýže přeci jen bylo již příliš velké teplo, jak jsme tipovali? Oteplování Španěly velmi trápí a loni jsme v podobné zeměpisné šířce ve Španělsku objevili již zkušební farmu na pouštní lanýže, které rostou například v Kuvajtu. V každém případě, to byla zajížďka přes 400 km. Nenechali jsme se odradit a pokračovali jsme dál.

Budoucnost nám za to nachystala víc něž skvělou odměnu. Mířili jsme na                 

                             NEJVĚTŠÍ LANÝŽÁRNU SVĚTA.

Avizovaných 600 ha lanýžárny v jednom jediném kuse jsme si neuměli ani představit.

Trvalo nám to, ale nakonec jsme jí našli. Přes obří rozměry je tato lanýžárna mimořádně dobře ukrytá v liduprázdné oblasti a cesta k ní vede několik kilometrů po neznačených lesních cestách. Jedna z cest vede i prostředkem lanýžárny. Když se zastavíte uprostřed, na všechny strany okolo vás se táhne lanýžárna v řádu kilometrů. Zážitek je to famózní. Několik desítek let staré duby lanýžárny vytvářejí důstojnou atmosféru. Na všechny strany od lanýžárny se pak táhnou další kilometry nádherných horských lesů. 

Celková atmosféra místa dává zcela jasně najevo, že se zakladatelům této lanýžárny podařilo vytvořit něco mimořádného. Vše umocňovalo ještě počasí, kdy se průtrže mračen střídaly v krátkých intervalech se sluncem. Několikrát se tak stalo, že na jedné straně lanýžárny mělo nebe barvu olova, zatímco z druhé strany lanýžárny již začínalo svítit slunce a osvětlovalo padající déšť na lanýžárnu.

Tato lanýžárna je zcela výjimečná i po byznysové stránce. Když alespoň ve stručnosti budeme citovat z připravovaného filmu, lanýžárnu od původních majitelů prý před časem koupila nadnárodní společnost, která se nyní pyšní tím, že patří mezi největší dodavatele lanýžů do restaurací po celém světě. Rekordní úlovek lanýžů za jediný den byl prý 70 kg. V prodejních cenách lanýže černovýtrusého se pro představu jedná o úlovek ve finanční hodnotě okolo 2 000 000 Kč za jeden jediný den.

Při pokusu o spočítání ročního obratu této lanýžárny se tak pohybujeme v řádu stovek miliónů. Při vyjádření pravděpodobného obratu lanýžárny za její životnost, se dostáváme do neuvěřitelného řádu miliard.

Na španělském příkladu je vidět, že lanýžový byznys jde dělat v jakémkoli rozsahu. Od malé lanýžárny pro potřebu svou a svých přátel, až po špičkový finanční byznys, který provozují nadnárodní společnosti. Ačkoli se Španělé obávají dalšího vývoje oteplování, svou pílí jsou prý v tento okamžik již největšími pěstiteli lanýže černovýtrusého na světě. Prý předstihli již i Francouze. I přes to není světový trh lanýže černovýtrusého zdaleka uspokojen, spíše naopak.

Skvělou zprávou pro české pěstitele pak je, že evropský i světový trh našeho domácího lanýže burgundského, ve srovnání s lanýžem černovýtrusým, je zatím zcela neobsazen. Zatím co před deseti lety byla lanýžárna v tuzemsku ještě něco nemyslitelného, nyní se u nás již běžně zakládají lanýžárny s plochou 1 ha – 5 ha. Mnoho pěstitelů  již začíná pomýšlet ještě nad většími rozměry, které jsou obvyklé v Evropě.

Přejme si tedy společně, abychom právě my, pěstitelé lanýžů v České republice, využili mimořádnou příležitost i technologický náskok, který jsme za posledních sedm let získali a byli jsme to právě my, kdo obsadí trh lanýže burgundského. Proti tradičním lanýžovým zemím nám totiž přeje i klimatické oteplování. Na lanýže burgundského v těchto zemích začíná být již příliš teplo, zatím co u nás se oteplováním stále více zlepšují podmínky jeho pěstování.