Druhy lanýžů a jejich orientační ceny

05.06.2020
Lanýž borchiův patří mezi bílé lanýže.
Lanýž borchiův patří mezi bílé lanýže.


Nejjednodušší dělení lanýžů je podle barvy na černé a bílé, jak symbolické. Lanýžů je velké množství druhů, proto se zabývejme těmi, které můžete potkat v restauracích. Doporučujeme naučit se níže uvedených několik latinských názvů lanýžů. Slouží pro jednoznačnou identifikaci druhu lanýže. Mezi lanýži jsou velké cenové rozdíly a prodejci i restauratéři neznalosti zákazníků často využívají. Uvedené ceny jsou pouze orientační a můžou se značně lišit dle úrodnosti dané sezóny a dle prodejce.

Nejznámnější bílý lanýž a také nejdražší je T. magnatum.

 T. magnatum zvaný též bílý, nebo piemondský. Možná jste před časem zaznamenali skandální titulky, že tento lanýž stojí více než zlato. Skutečnost je taková, že se jednalo o dobročinnou dražbu a byla tak dobrovolně zaplacena cena násobně převyšující běžnou, která se však i tak může pohybovat okolo 100 000 Kč / 1 kg. Je to cena obrovská, ale chuťově je to opravdu zážitek a nelze než doporučit.

Tento lanýž je velmi náročný a prý se zatím nikomu nepodařilo ho cíleně pěstovat. Vzhledem k jeho teplomilnosti není pro pokusy v ČR ani vhodný.

Druhý nejznámější bílý lanýž je T. borchii

T. borchii je někdy nazýván také jako lanýž bílý, stejně jako lanýž předešlý. Rozdíl v ceně je však pětinásobný. To je přesně důvod našeho doporučení, aby jste si zapamatovali latinské názvy lanýžů. T. borchii je též nazývaný Bianchetto nebo Marzuolo. Někdy se také uvádí, že je to bratranec T. magnatum. Znalci tvrdí, že v určité době své zralosti se chuťově podobá T. magnatum. Je podstatně méně náročný než výše uvedený druh a úspěšně se i cíleně pěstuje. Jeho cena může dosahovat až  k 20 000 Kč/ 1 kg. Jeho možnosti pěstování v ČR ověřujeme.

Nejznámější černý lanýž je T.melanosporum.

T. melanosporum je též nazývaný jako lanýž černovýtrusý, nebo Perigoldský. Přezdívaný je také jako Černé zlato, nebo černý diamant.

Kulinářsky velmi ceněný a velmi často využívaný. Ve Francii je úspěšně pěstován od 19. století. Nicméně má poměrně vysoké nároky na pěstování i teplo. Před sto lety se s ním u nás dělal velký experiment. Údajně z důvodu obou světových válek byly zkušební plochy zničeny a k vyhodnocení pokusu nedošlo. Dle našeho názoru je zatím pro tento lanýž v ČR stále ještě chladno. Rychlost oteplování našeho klimatu je však otázkou, takže chystáme malou ověřovací výsadbu na našich plochách.  Jeho cena může dosahovat až 40 000 Kč / 1 kg.

Velmi ceněný je lanýž T. aestivum uncinatum.

 T. aestivum uncinatum je nejčastěji nazývaný jako lanýž burgundský. V kulinářství je velmi oblíben.  Je značně levnější, než předešlý lanýž, nicméně zkušený kuchař s ním umí vykouzlit chuťové zázraky. Ve Francii i v dalších zemích je úspěšně pěstován. Má menší nároky na pěstování než předcházející lanýž. Přirozeně se vyskytuje téměř v celé Evropě. Rovněž se vyskytuje v ČR, kde je v přírodě přísně chráněn. Pro pěstování v ČR je velmi perspektivní. Jeho cena se může pohybovat až okolo 20 000 Kč / 1 kg.

Méně ceněný je T. aestivum aestivum vitt.,

 také jmenovaný jako lanýž letní. Má méně intenzivní vůni a chuť. Pro svou příznivou cenu je však často využíván pro kulinářské pokusy. Přirozeně se vyskytuje v celé Evropě včetně ČR, kde je přísně chráněn. Jeho cena se může pohybovat až okolo 10 000 Kč / 1 kg.

    

Lanýž burgundský patří k černým lanýžům. Jeho vnitřní "kresba" je uměleckým dílem.
Lanýž burgundský patří k černým lanýžům. Jeho vnitřní "kresba" je uměleckým dílem.

.