ČESKÁ TELEVIZE na výzkumných plochách ČESKÉHO LANÝŽE

31.10.2024
Lenka Benešová pří výzkumu mykorhiz lanýže burgundského
Lenka Benešová pří výzkumu mykorhiz lanýže burgundského

Česká televize v létě natáčela na výzkumných plochách Českého lanýže nový díl pořadu Kořeny lesa – O lanýžích, který byl odvysílán 16. 10. 2024

Vladimír Kořen v reportáži z výzkumných ploch Českého lanýže krásným a poetickým způsobem popisuje rychle se rozvíjející možnosti českého lanýžárnictví. Vladimír je velkým fandou lanýžů a velmi mu děkujeme, že si na ně ve svém pořadu vzpomněl.

Jeho reportáž má i krásný historický podtext. Navazuje totiž na projekt, který naši předci realizovali již před více než 100 lety, ve snaze zvýšit pěstováním lanýžů výnosy vlastníkům lesů.

Novodobě na tomto projektu spolupracujeme s Alešem Erbrem, jedním s nejpokrokovějších českých lesních hospodářů současnosti. Rozvíjíme možnosti návratu lanýžů do českých lesů. Je však zřejmé, že to bude ještě dlouhá cesta. Legislativa lesního hospodářství na to z pochopitelných důvodů není připravena. Rovněž je jasné, že návrat lanýžů do již existujícího lesa, který je doslova protkán mycelii konkurenčních hub k lanýži, není správný směr. Naopak například plochy po kůrovci vyžadující novou výsadbu, jsou velmi perspektivní.

Pro ty kdo nechtějí čekat, až budou legislativní podmínky pro vlastníky lesů vyřešeny, máme výbornou zprávu. Od 1.3.2023 se Asociaci Českého lanýže podařilo prosadit změnu zákona v zemědělství a lanýže jsou od tohoto data oficiální zemědělskou plodinou ČR. Na zemědělské půdě je tak možné si již velmi snadno zřídit lanýžárnu. V tento okamžik je v ČR odhadem již 300 000m2 novodobých lanýžáren.

Reportáž ČT je možné zhlédnout zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/15889533936-koreny-lesa/223562221250032/