ČASOPIS HROT - VYPLATÍ SE PĚSTOVÁNÍ LANÝŽŮ? ZÁJEM O RIZIKOVOU INVESTICI ROSTE

19.05.2022
Richard Beneš | foto Tomáš Turek, týdeník Hrot
Richard Beneš | foto Tomáš Turek, týdeník Hrot

Od podzimního rozhovoru  uplynulo půl roku a časopis HROT zajímalo, co je v Českém lanýži nového. A nového je toho opravdu hodně. Především zájem o pěstování lanýžů v ČR skokově narůstá, o čemž svědčí i rekordní počet sazenic objednaných pro letošní podzimní sezónu.

Pravděpodobně jedním z důvodů je zájem investorů uchránit své peníze před současnou hyperinflací. Ačkoli při každé příležitosti zdůrazňujeme, že k investici do lanýžů je třeba přistupovat jako k investici s vyšší mírou rizika, zdá se, že v současné době hyperinflace toto upozornění již není zcela na místě.

 Jak prohlásil náš klient podnikající ve financích - v případě, že si v současné době ponechá peníze v bance na vysoce bezpečném, pojištěném, termínovaném vkladu, má téměř jistotu, že v dohledné době skutečná hodnota těchto peněz bude vlivem inflace přibližně poloviční. Jinými slovy má vysokou pravděpodobnost, že v bance přijde přibližně o polovinu svých peněz.

V případě, že bude investovat do pěstování lanýžů a nastane nejhorší možný scénář, kdy lanýžárna nebude nikdy plodit, hodnota dřeva stromů lanýžárny a zhodnocení pozemku v čase mohou pokrýt až šedesát procent investice a bude na tom ve výsledku prakticky stejně,  jako když nechá peníze v bance na pojištěném vkladu. 

V případě, že však lanýžárna bude plodit, může se naopak dostat až do roviny finančního zajištění, neboť hektar lanýžárny má potenciál ročního výnosu jeden a tři čtvrtě milionu. Tento případ však v případě peněz uložených v bance nemůže nikdy nastat. Z uvedeného dopěl k názoru, že za stavu současné světové a zejména české ekonomiky je jednoznačně výhodnější, uložit alespoň část peněz do lanýžů, než je nechávat v bance.

Zda je uvedená úvaha našeho klienta správná, ukáže čas. V každém případě níže s laskavým svolením časopisu HROT uvádíme odkaz na celé znění zmiňovaného článku: