PRVNÍ ČESKÝ FILM O LANÝŽÍCH, začalo natáčení! 

20.04.2023
Záběr z připravovaného filmu - lov lanýžů
Záběr z připravovaného filmu - lov lanýžů

Záběry z lovu lanýžů, francouzského lanýžového trhu i velmi ojedinělé kruhové lanýžárny, to vše je možné v krátkosti zhlédnout na níže uvedeném odkazu  videa o připravovaném filmu. Pro natáčení tuzemské části dokumentu hledáme obsahové i finanční partnery, více informací přinášíme v článku.

V listopadu klapla první klapka. Asi jako vše u lanýžů i myšlenka filmu potřebovala čas dozrát a počkat na tu správnou chvíli. Od první myšlenky k první klapce tak uběhlo několik let.

V roce 2018 po založení Asociace Českého lanýže nás množství dotazů na lanýže a jejich pěstování přivedlo k názoru, že bychom své několik let shromažďované poznatky měli zpřístupnit i ostatním lidem.

V češtině se totiž prakticky žádné informace o lanýžích nedají najít. V evropském měřítku už je to lepší. Nicméně téma lanýžů i zde obklopuje jakýsi závoj tajemna a shánění některých konkrétních informací nám bez nadsázky trvalo roky.

První rozhodnutí bylo napsat knihu o lanýžích. Kolega doc. Milan Gryndler, ale se psaním knih již má své zkušenosti a pochyboval, že při našem vytížení najdeme časovou kapacitu potřebnou k sepsání knihy.

Měl pravdu. Hned z kraje roku 2018 jsem stvořil dvě kapitoly a zdálo se, že vše půjde rychle. Po roce jsem však zjistil, že mám napsané stále dvě kapitoly a na psaní knihy opravdu není čas.

Bylo třeba se zamyslet, zda nenajdeme nějakou efektivnější formu předání informací. A volba padla na natočení dokumentárního filmu o lanýžích.

Následovalo několik schůzek s režiséry. Téma lanýžů se vždy líbilo, ale nějak to stále nebylo ono.

Lanýže jsou velmi éterické téma a cítíme vůči nim velkou odpovědnost. Navíc informace, které ve filmu mohou zaznít jsme shromažďovali mnoho let. Obsahují tak stovky a stovky hodin strávených na mnoha cestách po lanýžové Evropě, hledáním archivních materiálů i informací o současném lanýžářství. Nebylo výjimkou, že k získání některých informací došlo pouze díky vědeckým kontaktům kolegy doc. Milana Gryndlera. Čas strávený vlastním výzkumem za mikroskopem v laboratoři, při terénním výzkumu i na našich zkušebních plochách, je pak již v řádu mnoha tisíců hodin.

Naše představa proto byla velmi neskromná – chtěli jsme spolupracovat s režisérem, který bude mít vlastnost se do téma lanýžů zcela ponořit a vcítit.

Jak už tomu osud chce, řešení přišlo nečekaně. Na podzim 2022 na naší lanýžárně natáčela CNN Prima NEWS reportáž. Tým televize Prima působil velmi sympaticky, tak jsme požádali o radu, jestli by věděli o vhodném režisérovi pro náš dokument.

Touto cestou ještě jednou děkuji panu kameramanovi za ochotu. "Lanýže jsou krásné téma, já se vám zeptám", přislíbil tehdy. A skutečně již dva dny na to, jsem obdržel zprávu, že nám dohodl schůzku s Viliamem Poltikovičem. Toto jméno mi bylo známé. Viliam má pověst velmi zkušeného režiséra, který točí pouze věci, pro které se sám rozhodl. Má za sebou přes 170 dokumentárních filmů od Cestománie až po velmi jemná duchovní témata. O jeho mimořádných kvalitách svědčí i to, že dokonce opakovaně natáčel s Dalajlamou.

Abych to zkrátil, hned na první schůzce jsme se shodli, že spolu chceme dokument o lanýžích natáčet 😊.

A tak se stalo, že ještě v listopadu klapla první klapka.

V tento okamžik již máme natočenou zahraniční část dokumentu. Na cestu po francouzských a španělských lanýžárnách jsme vyrazili na Nový rok 2023. Cesta to byla úžasná. Byli jsme důkladní a najeli jsme téměř 10 000 km. Domů jsme dorazili po dvou a půl měsících putování, v polovině března. Natočené materiály tedy voní novotou.

Divákům budeme moci například představit záběry z francouzských lanýžových trhů, podělíme se o zkušenosti, jak nakupovat lanýže, prohlédneme si i několik lanýžáren, lanýžové muzeum i lanýžovou farmu.

Ve Španělsku pak objevíme celý lanýžový region schovaný v horách. Po zhlédnutí těchto záběrů bude jasné, jak se mohlo stát, že se Španělsko stalo velmi nenápadně největším světovým pěstitelem teplomilných, černovýtrusých lanýžů. A již pár stovek kilometrů dál na jih navštívíme zkušební pěstební plochy pouštního lanýže, který standardně roste například v Kuvajtu. Uvidíme tak rychlost oteplování klima v praxi i to, jak obrovsky to nahrává pěstitelům lanýžů v České republice.

V tento okamžik je na řadě natáčení tuzemské části filmového dokumentu, pro které hledáme partnery a to hned ve dvou rovinách.

V případě, že máte hodnověrné zprávy o minulém či současném výskytu lanýžů ve vašem okolí, případně vlastníte archivní, nebo jiné informace spojené s lanýži, vhodné pro uveřejnění ve filmu, ozvěte se nám prosím. Přestože materiálu o lanýžích v ČR máme již velmi velké množství, věříme, že stále existují zajímavé informace, které by si zasloužily dostat se do filmu.

Rovněž hledáme partnery pro financování natáčení a pro dokončovací práce na části dokumentu týkající se historie a současnosti lanýžů v České republice.  

Vzhledem k unikátnosti tohoto dokumentu a pravděpodobnosti jeho velké sledovanosti, může být pro finančního partnera účast na tomto projektu velmi atraktivní i v oblasti jeho propagace.

Pro bližší představu o připravovaném filmu přikládáme odkaz na naše video o tom, co nás vedlo k úmyslu natočit o lanýžích dokumentární film:

https://www.youtube.com/watch?v=a23LN0ZOqcs

V případě zájmu o spolupráci na filmu nás prosím kontaktujte na:

Český lanýž Asociace z.s.

Sdružení pěstitelů, lovců, gurmánů i ostatních obdivovatelů lanýžů v ČR

e-mail: asociace@ceskylanyz.cz

Richard Beneš, tel: 606 564 622