Novinka: rozšiřujeme nabídku o lanýžové sazenice testované mikroskopicky

23.06.2021
Lanýžové sazenice, pěstírna
Lanýžové sazenice, pěstírna
  • Pro malé projekty do cca 15 sazenic.
  • Pro pěstitele, kteří nechtějí čekat na podzimní a jarní termíny distribuce geneticky testovaných sazenic. 
  • Pro pěstitele, kteří upřednostňují nižší cenu a nevadí jim vyšší riziko.

Velký zájem o geneticky testované lanýžové sazenice na jaře znamenal, že již k 6. 4. 2021 došlo k jejich vyprodání a zahájení příjmu objednávek pro podzim 2021. Důvodem je, že po dovezení sazenic od evropských producentů, každou z těchto sazenic v naší laboratoři testujeme a klientům odchází pouze špičkové sazenice u nichž genetický test prokázal úspěšnost očkování lanýžem. To je samozřejmě časově velmi náročné.

Aby se naše laboratoř mohla věnovat mimo testování i dalšímu výzkumu lanýžů, geneticky testované sazenice distribuujeme pouze na jaře a na podzim, které jsou i ideálními termíny pro zakládání velkých lanýžáren.

U menších projektů o několika sazenicích, je však situace jiná. Mimo horké dny se dá sázet celou sezónu. Uhlídat několik sazenic, aby měly dostatek vláhy a případně je přistínit, je vcelku snadné.

Z těchto důvodů jsme se snažili najít řešení pro četné požadavky klientů, na které se v jarním termínu "nedostalo" a přesto by chtěli sázet nejlépe okamžitě.

Jako alternativu jsme připravili od července nabídku sazenic testovaných mikroskopicky, které jsou rovněž očkované lanýžem burgundským, T. aestivum uncinatum. Tyto sazenice budeme pravidelně dovážet a budou v naší nabídce k dispozici klientům po celou sezónu. 

Do zavedení genetického testu, patřily sazenice s mikroskopickým testováním k tomu nejlepšímu co se dalo v Evropě pořídit.

Je třeba zdůraznit, že mikroskopická metoda je ve srovnání s genetickou metodou testování sazenic méně přesná a v dodávce se přirozeně vyskytují i sazenice, u kterých se očkování nemuselo zdařit. 

Tyto sazenice proto doporučujeme použít pouze u malých projektů do cca 15 sazenic. Vyšší míra rizika nekvality sazenice, je proti sazenicím testovaným geneticky částečně vyvážená výbornou pořizovací cenou, která je

    695 Kč / 1 ks bez rozdílu, zda se jedná o lísku, habr nebo dub.

Pro lepší orientaci jsme připravili samostatný článek, srovnávající metody testování:

V případě objednávky mikroskopicky testovaných sazenic nás prosím kontaktujte níže uvedeným formulářem, do kterého prosím připište kolik kusů sazenic objednáváte od lísky, habru, nebo dubu. Vlastnosti lísky, habru i dubu jsou popsány v sekci prodej sazenic. Sazenice v letních měsících z důvodu vysoké teploty nedoporučujeme zasílat dodávkovými službami a prosíme o domluvení osobního odběru v Praze. Po Praze zajišťujeme rozvoz zdarma.


Objednávka mikroskopicky testovaných sazenic