Novinka! V ČR si můžete lanýžárnu pojistit.

23.12.2023

Úsilí naší asociace o vytvoření příznivých podmínek pro pěstitele lanýžů v ČR má další úspěch. Po více než roční spolupráci s Generali Českou pojišťovnou na vytvoření speciálního typu pojištění, přináší Generali tuzemským pěstitelům pod vánoční stromeček dárek - Pojištění lanýžových kultur. Jedná se o unikátní produkt nejenom na české poměry, aly i na ty středoevropské. O mimořádné pružnosti Generali České pojišťovny svědčí i perlička - u francouzské Generali lanýžárnu prý nepojistíte :-).

Vyjednávání naší asociace s pojišťovnami začalo s předstihem již v roce 2022, v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že se nám podaří prosadit změnu legislativy a lanýže se stanou oficiální zemědělskou plodinou ČR. Vedla nás k tomu skutečnost, že náklady na založení hektaru lanýžárny se pohybují okolo milionu korun. To je sice velmi podobná částka jako za založení vinohradu, či chmelnice, nicméně vinaři i chmelaři mají možnost rozhodnout se, zda své kultury pojistí. Vytvoření  obdobné možnosti pro pěstitele lanýžů se tedy stalo dalším cílem naší Asociace Českého lanýže.

Na tomto místě velmi děkujeme Ing. Petrovi Koblížkovi z České asociace pojišťoven, který nás uvedl do problematiky zemědělského pojištění v ČR a vybavil kontakty na oddělení jednotlivých pojišťoven. 

Po prvním kolečku kontaktování pojišťoven nás zaujala právě Generali Česká pojišťovna, respektive otevřený a velmi profesionální přístup ředitelky oddělení zemědělských plodin  Aleny Stiborové. To samé platí i o celém jejím týmu, který jsme později na problematiku pěstování lanýžů v ČR školili. Dokonce se následně celé oddělení pojištění zemědělských plodin Generali zabalilo a přijelo v plném počtu i na zkušební plochy Českého lanýže, aby se s problematikou a riziky seznámili velmi důkladně i v praxi. 

Výsledkem více než roční spolupráce je velmi ojedinělý pojistný produkt. Navíc s Generali pojišťovnou jsme domluveni, že na základě zkušeností s tímto produktem v praxi, se bude produkt dál vyvíjet a zdokonalovat, aby co nejvíce vyhovoval potřebám českých pěstitelů. 

Pojišťovna dokonce vyčlenila produktového manažera GČP, který je připraven zájemcům poradit a pomoci.  S dotazy k pojištění se tak lze obracet přímo na Ing. Miroslava Štechera, tel. 725 124 058, miroslav.stecher@generaliceska.cz.

  V případě, že by jste chtěli o produktu více informací, níže přikládáme odkaz na materiál pojišťovny. 

Od dnešního dne tak mají možnost pojistit si své kultury i naši domácí pěstitelé lanýžů.

Hezké Vánoce :-)

Český lanýž Asociace