Poetika francouzských lanýžových trhů

28.07.2020

Vánoční lanýžové trhy ve Francii mají neopakovatelnou atmosféru. Jako každoročně jsme se na ně vypravili i v roce 2019. Na první trh jsme dorazili necelou hodinu po jeho otevření a již se sklízelo. Lanýžů bylo málo a vše se bleskově vyprodalo. U druhého trhu jsme se rozhodli raději přespat v místě a můžeme Vám tak zprostředkovat atmosféru nočního francouzského městečka i ranní otevření trhu, ještě než se dostaví zástupy lidí. Na trzích se prodává vše od lanýžů, výrobků z lanýžů, speciální motyčky k jejich vykopávání až po sazenice očkovaných stromků.

 Bohužel sazenice očkovaných stromků, jak prokázaly naše laboratorní testy, jsou často očkovány neúspěšně. Když se zasadí neúspěšně očkovaná sazenice, od samého začátku je jasné, že nikdy plodit lanýže nebude. To byl důvod, proč jsme několik let vyvíjeli genetickou metodu testování sazenic. S ní máme nyní paradoxně asi jako jediní na světě jistotu, že do země sázíme skutečně úspěšně očkovaný stromek, který má šanci plodit lanýže.

 Následují záběry lesíku, ve skutečnosti se jedná o produkční lanýžárnu :-). Na trhu jsme mimo klasické lanýže pro tento kraj - T. melanosporum, zakoupili i T. brumale, který je včetně řezu uveden na konci příběhu.