OD 1. 3. 2023 JSOU LANÝŽE ZEMĚDĚLSKOU PLODINOU ČR!

16.03.2023

Sen se stal skutečností! Naše snažení trvající více než 6 let otevřelo novou kapitolu českého zemědělství. Dne 28. 2. 2023 vyšlo nařízení vlády ČR a s platností od 1. 3. 2023 jsou lanýže oficiální zemědělskou plodinou ČR. Jménem pěstitelů lanýžů VELMI DĚKUJEME všem, kteří se na úpravě legislativy podíleli.

Především bychom chtěli poděkovat a opakovaně připomenout velkou pomoc při dojednávání klíčových schůzek, kterou nám poskytla paní poslankyně Margita Balaštíková. Rovněž bychom chtěli velmi poděkovat za otevřenost a vstřícnost Ministerstvu zemědělství a jmenovitě Ing. Jitce Götzové, která měla celý proces zavedení změn na starosti.

Je téměř symbolické, že tato fantastická zpráva nás zastihla na lanýžárnách ve Španělsku, kde jsme natáčeli část připravovaného filmového dokumentu o lanýžích. Španělské lanýžárenství začalo zcela nenápadně, ale v současné době se v teplomilném, černovýtrusém lanýži dostalo již na první příčku celosvětové produkce. Inspirativní :-). Navíc, Česká republika má dle nedávno uveřejněné studie, na rozdíl od jižních zemí, zásadní výhodu. V případě dále postupující klimatické změny se budou podmínky pro pěstování lanýžů na našem území pravděpodobně ještě více zlepšovat. 

Přidejme se k této "věštbě", zahrajme si na sudičky a popřejme "právě narozenému" českému lanýžárenství do vínku :-).

Přejeme všem pěstitelům, aby se jim velmi dařilo a lanýž jim přinášel prosperitu a spokojenost.

Milovníkům lanýžů přejeme, aby si již brzy mohli kupovat lanýže přímo od českých pěstitelů a aby jim český lanýž přinášel skvělé kulinářské zážitky a radost do života.

Lanýžům přejeme, aby jsme my lidé, byli schopni ještě více pochopit životní potřeby, které lanýže ke svému růstu potřebují a abychom při tom byli stále více schopni vnímat i ostatní zázraky přírody, které nás obklopují.

Za Český lanýž Asociaci


                                                                                       Richard Beneš          

                                                  Lenka Benešová       

doc. RNDr Milan Gryndler CSc