Jaroslav Dušek - tentokrát o lanýžích s Richardem Benešem

01.04.2023
Zdroj: Divadlo Kampa, pořad Jaroslava Duška
Zdroj: Divadlo Kampa, pořad Jaroslava Duška

22. 3. 2023 proběhl v Divadle Kampa pořad Jaroslava Duška  pod názvem Duše K - tentokrát o lanýžích s Richardem Benešem

Možná si vybavíte pro většinu lidí náročnou atmosféru loňského roku.  Pozitivních témat bylo opravdu málo. 

 A tak jsme se tehdy rozhodli využít kouzla lanýžů, které lidi bezpečně vytrhuje z každodennosti a dává možnost se zasnít a vrátit se k přírodě. Začali jsme rozdávat svým přátelům lanýžové sazenice. A ono to fungovalo.

 A tak nás napadlo, že bychom mohli potěšit i další lidi, kterých si vážíme. Jaroslav Dušek nás napadl okamžitě. Jeho fascinující herectví, neskutečné filmové hlášky, které vždy spolehlivě zvednou náladu, jeho skvělé improvizační schopnosti a zajímavé pořady....., prostě jsme si řekli, že to je přesně ten člověk, kterému bychom chtěli udělat radost. A zdá se, že se povedlo. 

Jarda je velkým obdivovatelem přírody a je evidentní, že mu opravdu dělá radost, že se jeho lanýžovým sazenicím dobře daří. Naše rozhovory tak začínají zpravidla právě tím, co je u sazenic nového a co je nového ve světě lanýžů. A tak se stalo, že jsem  Jardovi podával průběžné telefonické zpravodajství i z naší letošní cesty po francouzských a španělských lanýžárnách. 

 Novinka, že se lanýže, po 6,5 letech našeho snažení, stávají od 1. 3. 2023 oficiální zemědělskou plodinou ČR, nás zastihla ve Španělsku. Jardova reakce byla okamžitá. "Uděláme lanýžovou odpolední Duši K". Dovolil jsem si odporovat, že lanýže nejsou úplně duchovní téma a nerad bych nějak jeho pořad tímto tématem narušil. Jarda mě však ujistil, že je to skvělé téma pro Duši K a tak se stalo.

Týden po našem návratu z cest jsem již seděl s Jardou na jevišti. Díky mistrovství Jardy není snad příliš vidět, jak velký skok to pro mě byl. Po téměř čtvrt roce stráveném na cestách, po více méně opuštěných koutech přírody, jste najednou na jevišti, máte pocit, že těch šest nebo kolik reflektorů nad Vámi svítí tak silně, že Vás prosvěcují skrz a  vzhledem k pilotu s televizí A 11 Vás nefilmuje jedna, ale rovnou tři kamery.  

Zde bych proto rád Jardovi znovu velmi poděkoval za milé pozvání do jeho pořadu a  vysekl mu poklonu.  Jarda kolem sebe šíří úžasnou atmosféru laskavého humoru a povídání o lanýžích tak díky němu dostalo úplně nový rozměr. 

Velmi doufám, že se naše povídání bude líbit i Vám a přikládám odkaz na Divadlo Kampa, kde vystoupení můžete zhlédnout  https://www.youtube.com/watch?v=p7wNhOI1Erc