Ekonomický deník: Lanýže místo jablek? Mít jich plantáž se může vyplatit

23.03.2023
Richard Beneš na francouzské lanýžárně, záběr z připravovaného filmu
Richard Beneš na francouzské lanýžárně, záběr z připravovaného filmu

Přinášíme odkaz na plnou verzi článku redaktorky Moniky Ginterové pro Ekonomický deník. Článek vyšel v souvislosti s novou lanýžovou legislativou platnou od 1. 3. 2023, která přináší nové příležitosti pro české zemědělství.

Legislativní změna, která učinila z lanýže oficiální zemědělskou plodinu ČR, nás zastihla při natáčení filmového dokumentu o lanýžích ve Španělsku. Rozhovor pro Ekonomický deník jsme tak s paní redaktorkou vedli na dálku, telefonicky. Kdo měl příležitost telefonovat v řídce osídlené, kopcovité krajině, ve vnitrozemí Španělska, už si asi vybavuje, že telefonní rozhovor je zde značně problematický. Telefonní signál zde není zdaleka takovou samozřejmostí jako se stal v ČR. V našem rozhovoru se tak často ozývalo..... haló, haló, slyšíme se.....? 

Paní redaktorka však byla mimořádně trpělivá a nerozhodilo jí ani to, že se rozhovor značně protáhl, protože jsme několikrát za signálem museli popojíždět i autem.  Pozorný čtenář našich stránek jistě objeví, že toho využil proslavený tiskařský šotek a způsobil v článku několik nepřesností :-).

 Jedna za všechny, pod úvodní fotografií je v novinovém článku nápis Richard Beneš na vlastní lanýžárně. Správný popisek je Richard Beneš na francouzské lanýžárně. Samozřejmě by se nám velmi líbilo mít již takto vzrostlou lanýžárnu, ale té naší je zatím 4,5 roku :-).

Paní redaktorce bychom chtěli velmi poděkovat za trpělivost a zároveň poblahopřát, neboť uvedený článek se prý stal nejčtenějším z celého novinového čísla:

https://ekonomickydenik.cz/lanyze-misto-jablek-mit-jich-plantaz-se-muze-vyplatit/