CNN Prima NEWS navštívila výzkumné plochy Českého lanýže

22.10.2022

18. 10. 2020 televize Prima odvysílala reportáž o našich zkušebních plochách "Lanýžárny za Prahou".  Na záběrech můžete vidět naší nejstarší lanýžárnu zasvěcenou lanýži burgundskému, které jsou nyní již čtyři roky. 

V reportáži je k shlédnutí i naše zkušební lanýžárna lanýže Borchiova. Při našem pravidelném testování i letos v dubnu genetický test potvrdil na obou lanýžárnách mycelium uvedených lanýžů. Jedná se o veliký úspěch, protože odborné prameny uvádí za nejkritičtější věk lanýžárny právě první tři roky. Zároveň je to historický okamžik, kdy poprvé v dějinách českého lanýžárenství, bylo vědeckou metodou prokázáno rozrůstání mycelia lanýže pěstovaného na zemědělských plochách a to dokonce po překonání zmiňovaného nejkritičtějšího období. Pro Český lanýž je to potvrzení správného směru výzkumů naší laboratoře i světově unikátních inovací, které jsme již vyvinuli . V podstatě se blížíme k vrcholu, který jsou lidé prozatím schopni ovlivnit a teoreticky by se na lísce mohl příští rok objevit již první lanýž. Jestli se tak stane, však již záleží na rozhodnutí samotného lanýže :-).

Co se do reportáže již z časových důvodů nevešlo je, že lov inzerovaný v reportáži si mohou zájemci užít například ve Francii, kde tento zážitek nabízí řada pěstitelů lanýžů. U nás bude třeba si ještě chvilku počkat. 

Lanýž burgundský je v naší volné přírodě přísně chráněn pod vysokou pokutou. A to zcela oprávněně. Člověk svou zemědělskou a stavební činností zabral lanýžům v ČR mnoho ploch jejich přirozeného výskytu. A na těch zbývajících si lanýž určitě zaslouží klid. Mimochodem o to se snaží i ochránci přírody a před možnými nenechavci významné lokality již chrání fotopasti.

Nicméně nezoufejte, jen za letošní a příští rok my i klienti Českého lanýže vysázíme nové lanýžárny již v řádu desítek hektarů. S trochou štěstí tak brzy i našinec nebude muset jezdit za zážitkem lovu lanýžů až do Francie :-).