Chcete velkou lanýžárnu? Tento podzim i jaro 2023 -        VYPRODÁNO!           Přijímáme objednávky sazenic pro podzim 2023.

09.08.2022

Naše analýza trhu lanýžových sazenic  z letošního jara se potvrdila. To, že investice do lanýžárny je v současné době hyperinflace skvělou možností uložení peněz, evidentně nenapadlo jenom Čechy. Sazenice jsou u našich producentů již vyprodány. 

Kdo si sazenice neobjednal a nezaplatil zálohu do letošního dubna, nejen tento podzim, ale bohužel ani na jaře 2023, sázet nebude.

Za malé vítězství považujeme, že pro malopěstitele jsme ještě zabrali u producentů posledních 1 000 ks sazenic. V rámci rovnováhy plánujeme tyto sazenice prodávat v maximálním počtu po 15 ks, protože maloodběrům jsme na jaře ani nedali možnost sazenice si předplatit. 500 kusů plánujeme ještě do podzimního maloprodeje a 500 kusů rezervujeme pro vánoční prodej lanýžových sazenic, na který máme z loňska skvělé ohlasy.

Velmi nemilou zprávou je, že se potvrdila i druhá část naší jarní analýzy, týkající se cen sazenic. Upozorňovali jsme na vysokou pravděpodobnost zvyšování cen. Kdo si tak dle našeho doporučení na jaře sazenice objednal, vyhrál pomyslnou první ve Sportce. Bude sázet již tento podzim a za skvělé ceny geneticky testovaných sazenic pro tento rok.

Od 1. 1. 2023 se sazenice budou zdražovat, to je již dáno.  A zřejmě to bude o  hodně. Zatím odhadujeme, že to bude okolo 200 Kč / kus.

V datu 1. 1. 2023 se dá však najít pozitivum. Je zde stále skvělá investiční příležitost. Kdo si sazenice objedná a uhradí zálohu do 31. 12. 2022, bude sice sázet příští podzim, ale stále za výborné ceny letošního roku. Zdražení od 1. 1. přináší zvýšení nákladů na 1 hektar okolo  200 000 Kč a to není maličkost. Kdo tedy o lanýžárně vážně uvažuje, doporučujeme mu využít tuto šanci a fixovat si ještě letošní ceny sazenic.

Jak tedy postupovat v případě, že chci založit lanýžárnu ve velikosti stovek až tisíců kusů sazenic?

Doporučujeme si co nejrychleji udělat půdní test před založením lanýžárny.

Test trvá 65 dní. Test prověřuje, zda půda budoucí lanýžárny neobsahuje pro lanýže nebezpečné chemické látky. Například zbytky postřiků atd..

Zatím cca 25 % testované půdy se ukázalo pro lanýže jako nevyhovující. Na takové půdě založení lanýžárny důrazně nedoporučujeme. Z tohoto důvodu by test měl předcházet objednání sazenic.

Jestli chcete stihnout letošní ceny, se započtením času potřebného pro půdní test, zbývají na objednání testu 2 měsíce, přesněji do 14.10. 2022.

V případě, že test dobře dopadne, je dobré ihned objednat sazenice.

Jestliže Vám příplatek za sazenici cca 200 Kč nevadí, nejzazší datum na objednání půdního testu vychází na konec ledna 2023. Pokud Vám test dobře dopadne, stihne se tak i termín pro zaplacení zálohy sazenic producentům pro podzim 2023, které je 14. 4. 2023. Samozřejmě za předpokladu, že dřívější objednávky ostatních pěstitelů již nezaplní kapacitu našich producentů sazenic, nebo kapacitu naší laboratoře na světově unikátní genetické testování sazenic, ověřující zda sazenice byla skutečně kvalitně očkována lanýžem burgundským.

Na možné riziko předčasného naplnění kapacity zvlášť upozorňujeme. Vzhledem k tomu, že naší Asociaci Český lanýž se podařil obrovský posun na poli legislativy a vše směřuje k tomu, že se lanýže stanou na začátku roku 2023 oficiální zemědělskou plodinou ČR, doporučujeme objednávku neodkládat. Pro představu, již v tomto okamžiku evidujeme pro podzim 2023 objednávku od několika zemědělských družstev.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat.

 Hezké léto